Fotogalerija Izložbe “Padaj silo i nepravdo”
U AK galeriji je u petak 5. lipnja 2026. otvorena skupna izložba „Skulpturalni i zvučni performansi posvećeni ilegalcima i partizanskim snagama ili Padaj silo i nepravdo!“.
Izložba okuplja radove sedam autora i autorica te nastaje kao dokumentacija odabranih mjesta sjećanja i performativnih umjetničkih akcija vezanih uz ilegalni antifašistički pokret te partizanske borce i borkinje na lokalnoj umjetničkoj sceni. Predstavljeni radovi nastajali su kao reakcija na povijesni revizionizam i nacionalističke politike devedesetih godina, s posebnim naglaskom na skulpturalne i zvučne performanse koji tematiziraju nasljeđe antifašističke borbe.
Referentna točka izložbe bila je spomenik „Izvidnica“ (Partizanski borac u izvidnici, 1955.) akademskog kipara Ivana Sabolića. Spomenik je gotovo četiri desetljeća stajao na središnjem koprivničkom trgu kao posveta palim borcima i žrtvama fašističkog terora, da bi 1991. godine bio uklonjen i premješten u Spomen-područje Danica. Sudbina „Izvidnice“ pritom postaje simbol šireg procesa uklanjanja, premještanja, marginalizacije i devastacije antifašističke spomeničke baštine koji je obilježio devedesete godine na prostoru Hrvatske.
Izložba predstavlja umjetničke prakse nastale kao odgovor na povijesni revizionizam i nacionalističke politike. U fokusu su radovi koji kroz performativne geste, zvuk i privremene intervencije ponovno aktiviraju spomenike, mjesta sjećanja i povijesne narative potisnute iz javnog prostora.
Među ranijim primjerima zastupljenim na izložbi je performans „Zavijanje ranjenika“ Siniše Labrovića, izveden 2000. godine na Dan antifašističke borbe u Sinju. Umjetnik je tom prilikom simbolički „liječio“ devastirani spomenik poginulim partizanima, stvarajući jednu od prvih umjetničkih reakcija na sustavno uništavanje antifašističkih memorijala u Hrvatskoj. Ovaj rad kasnije je prepoznat kao pionirski primjer svojevrsnog spomeničkog anti-ikonoklazma.
U radu „Rukovanje. Intervencija u spomenik“ Selma Banich uspostavlja neposredan odnos sa spomenikom Augustu Cesarcu u Osijeku, dok Gildo Bavčević performansom „Padaj silo i nepravdo“ reinterpretira poznatu fotografiju narodnog heroja Stjepana Filipovića kroz kritiku suvremenih ekonomskih i društvenih odnosa.
Posebno mjesto na izložbi zauzimaju radovi vezani uz Sabolićevu „Izvidnicu“. Upravo taj spomenik postaje prostor umjetničke izvedbe i promišljanja za Antonija Grgića, Vlastu Delimar i Slavena Tolja. Vlasta Delimar 2023. godine, zajedno s učenicima Gimnazije “Fran Galović” Koprivnica, izvodi hepening „Živa slika zajedništva“ na mjestu nekadašnje lokacije spomenika u središtu Koprivnice, istodobno otvarajući pitanje njegova uklanjanja iz javnog prostora. Slaven Tolj na izložbi je zastupljen dokumentacijom i reinterpretacijom/reizvedbom performansa „Adam i Eva“, prvotno izvedenog 2024. godine upravo u odnosu prema izmještenom spomeniku. Antonio Grgić u ciklusu „Spomenici sviraju“ istražuje mogućnost da spomenici postanu zvučne skulpture, otkrivajući njihove akustičke, prostorne i simboličke potencijale.
Skulpturalni performans „Podržavam“ (2021.) Nikoline Majdak realiziran je u zagrebačkom Prolazu sestara Baković, gdje umjetnice Nikolina Majdak i Adriana Josipović mirno stoje ispod poprsja antifašističkih borkinja, afirmirajući kontinuitet ženskog političkog i društvenog djelovanja, a kasnije i u Zadru, te u Koprivnici ispred Osnovne škole i poprsja antifašističkog borca Branka Jambrešića – Zrike.
Revizionistički procesi devedesetih godina, kao i povratak ideologija poraženih u Drugom svjetskom ratu, potaknuli su sustavno uništavanje, devastaciju i ponižavanje brojnih partizanskih spomenika diljem nekadašnjih jugoslavenskih republika. Umjetničke prakse predstavljene na ovoj izložbi mogu se stoga promatrati kao oblici otpora zaboravu, ali i kao pokušaji ponovnog uspostavljanja dijaloga s potisnutim slojevima kolektivnog sjećanja.
Na zatvaranju izložbe, 23. lipnja, održat će se predavanje o antifašističkoj spomeničkoj baštini na području Koprivnice i okolice.
Izložba je otvorila prostor za promišljanje o važnosti očuvanja povijesnog pamćenja te o načinima na koje suvremena umjetnost reagira na brisanje i zanemarivanje antifašističkih vrijednosti.
Autorice i kustosice izložbe su Suzana Marjanić i Tanja Špoljar.
Događanje su sufinancirali Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Koprivnica, uz podršku Zaklade Kultura nova.
Vizualni identitet izložbe oblikovao je Denis Jakupi, a fotografirala je Petra Travinić @pinkmammoth7
Izložba ostaje otvorena do 23. lipnja 2026., pon – pet / 12 – 18 sati.
Izvor: (15) Facebook



































































